Przejdź do treści
Home » Blog » Czym jest posadzka antyelektrostatyczna?

Czym jest posadzka antyelektrostatyczna?

W obecnych czasach coraz więcej pracodawców zaczyna zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoich pracowników oraz restrykcyjnie przestrzega norm i przepisów dotyczących warunków pracy w ich zakładach. Nieodłącznym elementem, który pojawia się przy wspomnianych zmianach jest określenie posadzki antyelektrostatycznej. Pojęcie to jest niestety często błędnie interpretowane i bagatelizowane. W poniższym artykule przybliżymy Państwu to pojęcie oraz wytłumaczymy dlaczego jest ono niezmiernie ważne w praktycznie każdym przemyśle z jakim mamy do czynienia na co dzień. Czym jest posadzka antyelekstrostatyczna? Opowiemy również jakie niepożądane skutki mogą wystąpić w przypadku nieznajomości tego określenia.

Czym jest posadzka antyelekstrostatyczna?

Posadzka antyelektrostatyczna zwana czasem również posadzką ESD lub potocznie nazywana posadzką prądoprzewodzącą to tak naprawdę kompletny system podłogowy, w skład którego wchodzi nie tylko warstwa wierzchnia posadzki, ale również to co znajduje się pod nią.

O rodzajach posadzek i sposobie ich montażu opowiadamy w osobnym artykule.

Jakie zadanie ma spełniać posadzka antyelektrostatyczna ?

Głównym i najważniejszym zadaniem posadzki antyelektrostatycznej jest rozpraszanie lub całkowite odprowadzanie ładunków elektrostatycznych. Ładunki te powstają wskutek elektryzacji np. poprzez tarcie, dotyk czy indukcję, do ogólnego systemu uziemienia.

Stosując taką posadzkę zapobiegamy tym samym powstaniu niebezpiecznego łuku elektrycznego / iskry. Mogą one doprowadzić do zapłonu i eksplozji materiałów łatwopalnych i wybuchowych. Wyładowanie elektrostatyczne może doprowadzić również do uszkodzenia czułych komponentów i układów elektronicznych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Gdzie należy stosować posadzki antyelektrostatyczne ?

Posadzki ESD znajdują swoje szerokie zastosowanie w branży:

  • Elektronicznej i elektrotechnicznej
  • Medycznej
  • Militarnej
  • Automotive
  • Produkcyjnej
  • Logistycznej
  • Lakierniczej
  • Spożywczej
  • Badawczo-rozwojowej

W skrócie, wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko pożarowe, zagrożenie wybuchowe lub ryzyko uszkodzenia komponentów elektronicznych.

Posadzki antyelektrostatyczne są zazwyczaj obowiązkowym elementem konstrukcji pomieszczeń i budynków ze względu na obowiązujące normy i standardy.

Jakie normy i standardy obowiązują w przypadku budynków narażonych na negatywne skutki wyładowań elektrostatycznych ?

Na to pytanie odpowiadamy w osobnym artykule – Przepisy prawne i wymagane parametry podłóg ESD

Jak mogę się dowiedzieć czy posadzka spełnia normy ?

Gdy wiemy już czym jest posadzka antyelekstrostatyczna, warto odpowiedzieć sobie na pytanie czy posadzka spełnia normy? Mimo, iż posadzka jest elementem stałym konstrukcji i mogłoby się wydawać, że nie ma możliwości sprawdzenia jej parametrów po zamontowaniu. Istnieją jednak na rynku firmy specjalizujące się w tej dziedzinie. Firma Smartfloor, dysponuje profesjonalnym sprzętem badawczym oraz doświadczeniem, dzięki czemu pomoże Państwu odpowiedzieć na zadane powyżej pytanie oraz doradzi co zrobić, gdy posadzka nie spełnia norm.

Jak badać posadzki antyelektrostatyczne ?

Na to pytanie odpowiadamy w osobnym artykule.

Z jakimi konsekwencjami można liczyć się w przypadku, gdy posadzka nie spełnia norm ?

Pierwsze co przychodzi nam do głowy, gdy słyszymy, że ,,coś nie spełnia normy” to problemy związane z Inspektoratem Nadzoru Budowlanego oraz ogromne kary pieniężne. Jest to oczywiście ważny czynnik, ale nie powinniśmy tego tematu postrzegać w ten sposób. Pierwsze i najważniejsze skojarzenie jakie powinno nam przychodzić do głowy to bezpieczeństwo i zdrowie pracowników, którego absolutnie nie można bagatelizować. Warto również pamiętać, że wiele urządzeń oraz linii produkcyjnych jest objętych gwarancją, która obowiązuje tylko i wyłącznie w przypadku, gdy posadzka na której są umieszczone jest odpowiednio wykonana i okresowo kontrolowana.

Czym jest posadzka antyelekstrostatyczna? Podsumowanie

System ochrony antyelektrostatycznej, w dużym stopniu opiera się o system posadzki antyelektrostatycznej. Skontaktuj się z firmą Smartfloor, jeżeli masz więcej pytań!

Posadzka niebezpiecznie śliska?